Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Izabela Textorisová

izabela-textorisovaNarodená: 16.3.1866 Ratková, zomrela: 12.9.1949 Krupina
Prvá slovenská botanička, svojim povolaním poštárkaPo skončení šiestej triedy základnej školy v r. 1877 sa už ďalej vzdelávala iba ako samouk. r. 1886 zložila poštársku skúšku v Revúcej a odišla pracovať na novozriadený poštový úrad do Blatnice, kde zostala po celý život.

Túžba po vzdelaní bola u nej taká silná, že popri náročnej poštárskej práci, starostlivosti o rodičov a tri sestry a napriek všetkým predsudkom voči práci žien vo svojej dobe, naučila sa niekoľko jazykov, intenzívne sa venovala štúdiu rastlín, minerálov a speleológii.
V odbore botaniky sa stala známou a uznávanou odborníčkou (najmä v znalosti flóry Turca). Zberala a určovala rastliny. Herbárové položky si vymieňala s mnohými známymi odborníkmiJej bohatý herbár je dodnes cenným zdrojom pre botanikov.

Popísala viac než sto nových rastlín v regióne Turiec. Jej rozsiahly herbár, je uložený na Katedre botaniky Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Významný maďarský botanik A. Margittai pomenoval nový druh bodliaka, ktorý I. Textorisová našla v roku 1893 jej menom - Carduus textorisianus Marg..

I. Textorisová sa aktívne zapájala do kultúrneho a národného diania u nás, kontaktovala sa s mnohými slovenskými vzdelancami, najmä spisovateľmi. Príspevky do časopisov písala zväčša pod pseudonymom. Hoci Izabela Textorisová nemala odborné školské vzdelanie, stala sa známou a uznávanou odborníčkou a celá botanická obec si vysoko váži jej prínos pre slovenskú vedu, čerpá z jej poznatkov a považuje ju za prvú slovenskú ženu – botaničku.

textorisovaMinisterstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR vydalo 3.5. 1996 na jej počesť sériu poštových známok Izabela TextorisováPoštárka v Blatnici, prvá slovenská botanička s 2 príležitostnými poštovými známkami. V rámci emisného radu Europa s tematickým zameraním na významné ženy v nominálnych hodnotách po 8 Sk (0,27 €) známky autorsky navrhol akad. maliar Jozef Baláž. Rytiny známok a medzihárčia vytvoril akad. maliar Martin Činovský, rytinu FDC František Horniak.

 

Viac informácií na stránke "prvezeny.sk": Izabela Textorisová - prvá slovenská botanička


Izabela Textorisová - pamätná tabuľa

Video