Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Upozornenie k pravidlám parkovania a cestnej premávky v obci

Dátum: 13.06.2023
Autor: Obec Blatnica
Počet videní: 1591
4 min. čítania
Upozornenie k pravidlám parkovania a cestnej premávky v obci

Vážení spoluobčania a chalupári,  prečítajte si dôležité upozornenie k pravidlám parkovania a dodržiavania pravidiel v cestnej premávke v našej obci, ktoré platia nie len pre návštevníkov obce, ale aj pre občanov obce Blatnica!

Pravidlá parkovania v obci platia už viac ako rok, no stále sa nájdu občania, ktorí ich porušujú a to nie len z pohľadu Zóny zákazu státia v celej obci, ale aj tie, ktoré upravuje zákon o cestnej premávke a teda pravidlá, ktoré by mal ovládať každý vodič.

Najčastejšími porušeniami pri parkovaní podľa zákona 8/2009 Z. z. „zákon o cestnej premávke“ sú:

  1. Parkovanie v križovatke (§25 ods 1. písm. d) ZÁVAŽNE PORUŠENIE - Vodič nesmie zastaviť a stáť na križovatke a vo vzdialenosti kratšej ako 5 m pred hranicou križovatky a 5 m za ňou; tento zákaz neplatí v obci na križovatke tvaru „T“ na náprotivnej strane vyúsťujúcej cesty.)
  2. Parkovanie v neprehľadnej zákrute (§25 ods 1. písm. a) ZÁVAŽNE PORUŠENIE - Vodič nesmie zastaviť a stáť  v neprehľadnej zákrute a v jej tesnej blízkosti.)
  3. Parkovanie v „protismere“ (§ 23 ods. 1 ) - Vodič smie zastaviť a stáť len vpravo v smere jazdy v jednom rade a rovnobežne s okrajom cesty ...)

Upozorňujeme, že za vyššie spomenuté porušenia (bod 1. a 2.) môže obec ukladať pokutu v rámci objektívnej zodpovednosti (suma 78€), ako aj za ostatné hrubé porušenia podľa §25 ods. 1.

Preto vás žiadame, aby ste dodržiavali všetky pravidlá parkovania, ktoré vychádzajú nie len zo zákona ale aj z VZN obce o parkovaní.


Pripomíname, že pre každé udelené povolenie platí najmä:

  • parkovať tak aby vozidlo zasahovalo minimálne do vozovky alebo vôbec (podľa šírky krajnice) a v smere jazdy, čo umožní vozidlo zaparkovať tesne k plotu!
  • V zime počas zimnej údržby parkovať vo dvoroch pokiaľ nie je možné vozidlo odstaviť tak, aby nezasahovalo do vozovky. Nahrnutý sneh pri vozidle nenechávať na vozovke!


Upozornenie k budúcim zmenám v pravidlách parkovania.

Aktuálna parkovacia politika v obci čiastočne zlepšila situáciu s vozidlami, ale z dlhodobého hľadiska nie je úplne ideálna, pretože autá pribúdajú a nemôžeme „všetky“ priestory zabrať parkovaním.
Preto dôrazne žiadame občanov, ktorí majú priestor, aby si parkovacie miesta postupne zriadili aj na svojich pozemkoch a tie (povolené) na verejných priestranstvách pri plote užívali najmä pre návštevy!

Treba počítať s tým, že aj z vyššie uvedených dôvodov budú aktuálne povolenia prehodnocované a to najmä tie, kde dochádza k obmedzeniu iných občanov a samotnej dopravy.

 

Sme si vedomí, že sa vám to nebude páčiť, ale prosíme vás uvedomte si, že si nemôžeme celú obec zastavať vozidlami. Na druhej strane, keď takto vedia už roky fungovať iní občania (smrtná ulica, hlavná cesta) a teda, že parkujú len vo svojom dvore, tak to zvládnu aj ostatní, je to len o zvyku a obec bude zas o niečo krajšia.Na záver pripomíname občanom, ktorí si ešte nepodali žiadosť na povolenie parkovania na verejnom priestranstve (pre návštevy),  aby tak spravili, podmienky podania žiadosti nájdete TU.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.