Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Dopravné značenie „ZÁMER“

GALÉRIA
Dátum: 03.07.2023
Autor: Obec Blatnica
Počet videní: 847
6 min. čítania
Dopravné značenie „ZÁMER“

Vážení občania a chalupári, oznamujeme vám, že pripravujeme zmeny a doplnenie dopravného značenia v obci, z dôvodu zvýšenia bezpečnosti účastníkov cestnej premávky.

 

Na obecnom úrade prebehla konzultácia s dopravným inžinierom z dopravného inšpektorátu k pripravovaným zmenám a doplneniam dopravného značenia v našej obci tak, aby boli v súlade s platnou legislatívou.

 

Zmeny v dopravnom značení.

Jednosmerné ulice pre vozidlá (pre cyklistov obojsmerné):

jednosmerky

  1. Smer jazdy - od domu č. 164 -> po dom č. 137 (jednosmerná ulica).
  2. Smer jazdy - od zástavka „Horný koniec“ -> po dom 165  (jednosmerná ulica) + zákaz vjazdu s dodatkovou tabuľou „Okrem dopravnej obsluhy“ .

Hlavným dôvodom prečo plánujeme v týchto dvoch uliciach zriadiť jednosmernú jazdu je, že sa jedná o úzke ulice. Zriadením jednosmernej jazdy sa tak zvýši bezpečnosť pre chodcov, cyklistov, hrajúce sa deti, ako aj pre samotných vodičov. Taktiež počas letnej sezóny sa obmedzí frekvencia vozidiel, ktoré si týmito ulicami skracujú cestu od obecného úrade smerom do Gaderskej doliny.

Dodatková tabuľa „Okrem dopravnej obsluhy“ - znamená, že do tejto ulice môžu vojsť - všetci občania, ktorí bývajú v danej ulici vrátane návštev, kuriéri, dodávatelia, taxislužba, vozidla vykonávajúce údržbu a podobne.

 

Zníženie rýchlosti 30km/h:

Zníženie rýchlosti v Gaderskej doline po chatovú osadu plánujeme osadením dopravnej značky max. povolená rýchlosť 30 km/h od vstupu do Gaderskej doliny. Avšak túto zmenu je možné vykonať až so súhlasom vlastníka danej komunikácie. V tejto chvíli je to len zámer, ako zvýšiť bezpečnosť chodcov v danom úseku.

 

Zákaz vjazdu (aktualizované 4.7.2023):

Zákaz vjazdu s dodatkovou tabuľou „Okrem dopravnej obsluhy a klientov požičovne kolobežiek GADERWHEEL“ do ulice popri Blatnickom potoku od domu číslo 269 po križovatku pri parkovisku - mapa.zakaz

Tento zákaz je plánovaný najmä z dôvodu opakovaných sťažností obyvateľov ulice na „arogantné“ parkovanie návštevníkov obce, ktorí v tejto ulici blokujú dopravu (parkovaním na ceste, vo vjazdoch a podobne). Taktiež sa týmto spôsobom zníži frekvencia vozidiel na tejto ulici, ktorá je najmä počas letnej sezóny zvýšená.

Dodatková tabuľa „Okrem dopravnej obsluhy“ - znamená, že do tejto ulice môžu vojsť - všetci občania, ktorí bývajú v danej ulici vrátane návštev, kuriéri, dodávatelia, taxislužba, vozidla vykonávajúce údržbu a podobne.

 

Stoj, daj prednosť v jazde:

V križovatke oproti domu č. 286 bude vymenená značka „Daj prednosť v jazde!“ za značku „Stoj, daj prednosť v jazde!“.

 

Nasledovné 2 zmeny sú v kompetencií správy ciest nakoľko sa jedná o štátne cesty.

Stoj, daj prednosť v jazde:

Na odporúčanie dopravného inšpektorátu bude v križovatke v smere od Folkušovej pri parku s bocianím hniezdom vymenené značka „Daj prednosť v jazde!“ za značku „Stoj, daj prednosť v jazde!“.

 

Zákaz zastavenia:

Z dôvodu opakovaných sťažností (nie len na obecnom úrade) na nedodržiavanie predpisov, budú na hlavnej ceste pod Blatnickým hradom umiestnené dopravné značky „Zákaz zastavenia“ aj napriek tomu, že už zo zákona vyplýva, že na tomto mieste je zákaz parkovať.

  

Doplnenie dopravného značenia.

Doplnenie vyhradených parkovacích miest v obci.

Tentokrát len pre vozidlá s povolením na parkovanie od obce „Parkovacia karta/preukaz“ na týchto miestach:
Zoznam sa môže ešte zmeniť!

Tam kde nie je asfalt bude zo začiatku parkovacie miesto so štrkovým povrchom, časom sa doplní zatrávňovacia dlažba.

 

Slepá ulica:

Umiestnenie dopravnej značky „Slepá ulica“ do ulice ku Kostolu.
Umiestnenie dopravnej značky „Slepá ulica“ do ulice k domom 189,190,192.

 

Umiestnenie zrkadiel:

  • pri dome 286 pre výjazd z križovatky.

 

Vodorovné dopravné značenie.

 

Vyššie uvedené zmeny a doplnenia boli prekonzultované  aj s projektantom. Po vypracovaní dokumentácie a jej schválení dôjde k realizácií o ktorej vás bude včas informovať. V prípade parkovacích miest sa tieto budú realizovať postupne podľa ich dôležitosti a náročnosti.

 

Svoje prípadné pripomienky môžete poslať na emailovú adresu info@blatnica.sk alebo podať priamo na obecnom úrade počas pracovnej doby.

V prípade otázok volajte na obecný úrad na číslo 043 4948 101.

Ďakujeme za pochopenie.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.